- Charging for sharing food
- Pricing train ticket for Pigs and Sheep
- Pricing entry fee for children in children’s museums
- Corkage fee in restaurants
- Same product different prices in different stores
- Pricing iPad 3G vs. Kindle 3G
- Pricing blessings
Bonus puzzle – Why do healthy food options cost more than sugary alternatives?
2 thoughts on “7 Everyday Pricing Puzzles and Answers”
Comments are closed.